4 סיבות בגללן סוסים אומרים לנו "לא"

20

4 סיבות בגללן סוסים אומרים לנו "לא"

מאת עמרי לבני, מנכ"ל מרכז אופק להכשרת מטפלים ומאמנים

כל רוכב או מדריך רכיבה טיפולית/ רכיבה מערבית מכיר את המקרים בהם הוא מבקש משהו מהסוס והסוס פשוט אומר "לא".

הרכיבה הקלאסית, מסתמכת על עקרון ה"לחץ והרפיה". עפ"י עקרון זה, יש להפעיל לחץ מתגבר על הסוס עד לקבלת התוצאה הרצויה ואז לייצר הרפיה.

הסוס לומד כי היענות לבקשת הרוכב תועיל לו בכך שתמנע ממנו מאמץ מיותר, מה שלתפיסתו של הסוס מגדיל את סיכויו לשרוד.

ההיגיון אומר שהסוס אמור לדעת תמיד שעדיף לו לעשות מה שמבקשים ממנו, שכן זה משרת בצורה הטובה ביותר את האינטרס ההישרדותי שלו.

מאמר מעניין שפורסם באתר "The Horse Collaborative", מתאר 4 סיבות בגללן סוסים "אומרים לא".

פחד– כידוע סוסים הם חיות נטרפות. ככאלה, הם נדרשים לבחון תמיד האם פעולה מסוימת משרתת את האינטרס ההישרדותי שלהם. ניקח לדוגמה סוס שניצב בפני חציית ערוץ נחל. מבחינת הסוס, מדובר במצב שעלול לסכן אותו – הוא אינו רואה מה יש בתוך המים, ואינו יודע אם הקרקע יציבה למעבר. סוס שאינו סומך על הרוכב שלו, עלול לסרב לעבור את המכשול ולמעשה להגיד לרוכב – "לא". רוכבים רבים נוטים לפתור את הבעיה תוך הפעלת כוח על הסוס, ולמעשה יצירת פחד מהרוכב אשר עולה על הפחד מהמכשול. התנהגות שכזו אינה משיגה למידה, ולא תועיל במקרה הבא בו הסוס יפחד.

רוצים ללמוד איך לטפל בבעיה? קורס מדריכי רכיבה טיפולית ומערבית של מרכז אופק

חוסר כבוד– בכל עדר של סוסים יש מנהיג. בין אם העדר מורכב מ 100 סוסים, ובין אם הוא כולל אותך ואת הסוס שלך בלבד.

מנהיגות היא משהו שצריך לבסס. היא אינה קורית ביום אחד ואינה מושגת בכוח (מנהיגות שמושגת בכוח היא למעשה פחד). מנהיגים טובים אינם דורשים מנהיגות אלא מקבלים אותה.

הדרך הטובה ביותר לבסס מנהיגות אל מול הסוס היא מהקרקע.

בבית הספר הספרדי בווינה, הקיים מאז 1572, אורך תהליך ההכשרה של הסוסים 8 שנים. מתוכן  4 שנים מוקדשות לעבודה עם הסוס מהקרקע.

חשוב לדעת שמנהיגות צריך לשמר. על הרוכב להיות עקבי בבקשותיו ובתגובותיו בכדי שהסוס יוכל לסמוך עליו וללכת אחריו.

אי הבנה– אם ישנה מנהיגות טובה, והסוס נמצא בסביבה בטוחה, סביר להניח שהבעיה היא אי הבנה או חוסר תקשורת.

כל רוכב, מדריך רכיבה או מדריך רכיבה טיפולית, מכיר את המקרים בהם דברים קורים כמעט בטלפתיה. אני נוהג לדבר עם תלמידים בקורסים על "התכוננות". לדוגמה –לבקש מהסוס לבצע מעבר מקנטר לטרוט (מעבר שרוב הסוסים רוצים לבצע שכן טרוט חוסך באנרגיה לעומת קנטר). הניסיון מוכיח  כי כאשר הרוכב מתכונן למעבר, וחושב רגע על מה עליו לעשות, המעבר עצמו מתבצע בחלקיק השנייה. מספיק שינוי בישיבת הרוכב שיבהיר לסוס מה הרוכב רוצה.

מהצד השני – כאשר רוכב משנה את תנוחת הגוף שלו ללא כוונה או תכנון, הסוס עשוי לפרש זאת לא נכון.

דרך אגב, זוהי אחת הסיבות שרכיבה טיפולית מסייעת כל כך – היא מלמדת רוכבים להיות מודעים למעשיהם ולגופם ולתכנן.

כאב– לסוסים יש דרכים רבות להראות כאב: בטישה, הצלפת זנב, שכיבה על הרצפה, אוזניים עיניים ועוד. הבעיה היא שכחיה נטרפת, סוסים יעדיפו לעיתים להסתיר את הכאב בכדי לא להראות חולשה. הרי בטבע, החיה החלשה היא בעלת הסיכוי הטוב ביותר להיטרף. רוכב/ מנהיג/ מדריך רכיבה/רכיבה טיפולית טוב הוא כזה שיודע לזהות שינויים בהתנהגות הסוס מיום ליום. סייס טוב הוא כזה שיודע לזהות הבדלים בהתנהגות, במראה ואפילו במראה האורווה.

זכרו – סוסים פועלים מתוך אינטרס השימור העצמי. הם אינם מחפשים מותרות, ריגושים והנאות החיים כמונו. מאתנו נדרש לא רק לרכוב או להדריך. אנו נדרשים להנהיג.

שתפו עם חבריכם!

לקריאה נוספת

צור קשר

רוצים לשמוע
פרטים נוספים?

מדיניות פרטיות

דילוג לתוכן