פעילות מותאמת

40

פעילות מותאמת

בעשורים האחרונים התפתחו מספר שיטות טיפוליות המשתמשות בסוגים שונים של פעילות ככלי טיפולי. שיטות אלו כוללת רכיבה טיפולית, כלבנות טיפולית, טיפול באמצעות ספורט ומשחק ועוד. כל אלו נכנסים תחת ההגדרה הרחבה של "פעילות מותאמת" או APA. אז מהי פעילות מותאמת בעצם?

פעילות מותאמת כשמה כן היא – התאמה של פעילות לצרכיו של מבצע הפעילות, כאשר הדגש הוא על בעלי לקויות או קשיים כאלה ואחרים. התאמת הפעילות מתבצעת בשני מישורים:

המישור הראשון הינו התאמת הפעילות כך שתתאים למגבלות של מבצע הפעילות. קחו לדוגמא ענף ספורט כמו כדורסל בכיסאות גלגלים. הוגי הרעיון היו צריכים לבחור דרכים שיתאימו את משחק הכדורסל ליושבים בכיסאות גלגלים, אשר לדוגמה אינם יכולים לכדרר.

המישור השני הינו שימוש בפעילות באופן שיביא לשיפור ביכולותיו של המתאמן בחיי היומיום. דוגמא טובה לכך היא רכיבה טיפולית. בניגוד לשיעורי רכיבה "רגילה" בהם המטרה היא בראש ובראשונה לשפר את רמת הרכיבה, ברכיבה טיפולית הופכת מטרה זו למשנית, כאשר המטרה העיקרית הינה שימוש במיומנות לשיפור יכולותיו של הרוכב בתחומים אחרים כגון מוטוריקה עדינה וגסה, תקשורת, שיווי משקל ועוד.

לאורך השנים הושקעה עיקר המחשבה בפעילות מותאמת לבעלי לקויות קשות יחסית. אך האמת היא שפעילות מותאמת יכולה להועיל למגוון רחב מאוד של ילדים ומבוגרים ברמות תפקוד שונות. לא מדובר רק באלו שיוגדרו כבעלי צרכים מיוחדים, אלא גם בכאלה שיוגדרו כ"מתקשים" בתחום כזה או אחר בחייהם-תקשורת בין אישית, מיומנויות חברתיות, התחום הרגשי, התחום המוטורי ועוד.

הנחיית הפעילות המותאמת יכולה להתבצע ע"י מדריכים בעלי הכשרה בענף ספורט כלשהוא אשר עברו הכשרה במיוחד לשם כך, או ע"י אנשים בעלי גישה טיפולית אשר עברו הכשרה מלאה בפעילות מותאמת תוך רכישת כלים לביצוע פעילות משחק וספורט מותאמת לסוגים שונים של אוכלוסיות.

מרכז אופק הינו המרכז הראשון בישראל המתמחה בפעילות מותאמת. אנו מציעים מספר תכניות להכשרת אנשי מקצוע בתחומים: רכיבה טיפולית, כלבנות טיפולית (טיפול באמצעות כלבים) וספורט ומשחק טיפולי.

שתפו עם חבריכם!

לקריאה נוספת

צור קשר

רוצים לשמוע
פרטים נוספים?

מדיניות פרטיות

דילוג לתוכן